Słownik Pielgrzyma

Asfaltówka – uczulenie na kurz i asfalt objawiające się zaczerwieniem skóry i/lub wysypką – głównie na nogach. Przechodzi samorzutnie po powrocie w cywilizowane warunki. Na trasie doraźnie (głównie psychicznie) pomaga smarowanie Calamitum lotion. Najbardziej narażeni są ci, którzy próbują chodzić w szortach lub mini spódniczkach.

Bąbel – niespodziewana, niezasłużona (na ogół) narośl pokutna na kończynach dolnych, często (ku rozpaczy medyków) przekłuwana znaczkiem.

Brat – każdy pielgrzym płci męskiej.

Brat Specjalny – bliżej nie określony osobnik, mawiają że wymaga specjalnej opieki, dobrze słyszalny, słabo widzialny.

Cudzogrupstwo, cudzogrupienie – samowolna zmiana grupy – grzech ciężki pielgrzyma.

Czapeczka – przyrząd antyudarowy, obowiązkowy na pielgrzymce, możliwy w różnych wersjach: czapeczka standard z daszkiem, turban z podkoszulki, chustka w stylu retro, a dla nowych pielgrzymów wianuszek.

Dręczyciel – brat Krzysiu bardzo porządny porządkowy i ponoć nie taki straszny.

Druciki, TechnoBoyz – chłopcy łącznościowcy, inaczej techniczni. Kablują wszystko i wszystkich i wszystkim; dzięki nim o naszej pielgrzymce słychać w okolicy.

Etap – odcinek 6-10 km między jednym postojem a drugim; długość rzeczywista może różnić się od subiektywnych wrażeń pielgrzymów w zależności od zdolności krasomówczych głoszącego konferencje, stopnia zmęczenia i pogody;

Kilometr – wartość zmienna, oscylująca dosyć znacznie wokół 1000 metrów (mierzona samochodem Pilota pielgrzymki w skrajnych przypadkach długość wyliczana ze wzoru Pi*drzwi).

Krzaczki – ustronne miejsce, które na pielgrzymce na ogół ustronne nie jest. W żadnym wypadku nie służą do jedzenia. Wręcz przeciwnie. Ostrzegamy im bliżej do Częstochowy tym o porządny nieużywany krzaczek coraz trudniej.

Kwatermistrz – brat lub siostra, któremu nie wystarczają typowe praktyki pokutne czyli zwykła pielgrzymka, dlatego przyjął najtrudniejszy obowiązek; wędrowania od domu do domu, walki z miejscowymi psami o każdy nocleg, całodniowej udręki; Najgorsze jest to, że oni najrzadziej otrzymują wyrazy wdzięczności, a pracują najciężej!

Lewa wolna
– nie oznacza amnestii dla komunistów w ramach miłosierdzia chrześcijańskiego, a jedynie pozostawienie na lewej stronie drogi przejazdu dla samochodów (albo innych pojazdów).

Lizak – znak grupy, którego należy: a/ pilnować; b/ pilnować się.

Mikrofon – współczesne narzędzie tortur, kiedyś w czasie pielgrzymki należało się biczować, dziś każda grupa pielgrzymów zaopatruje się po prostu w mikrofon, grupę muzyczną i brata specjalnego. Podobno mikrofon w rękach brata specjalnego może okazać się nawet zabójczy, chociaż jeszcze nie zanotowano takich przypadków.

Muzyczny – funkcja pełniona na pielgrzymce niekoniecznie przez osoby najbardziej utalentowane ale za to odporne fizycznie. W tym roku trening sióstr muzycznych obejmował śpiewanie non-stop przez 12 godzin w trakcie biegania na trasie Rzyki jagódki – Leskowiec i z powrotem

Mycie – w życiu pielgrzyma występują trzy rodzaje mycia: Mycie standardowe przy użyciu dowolnej ilości wody, Pokropienie – wersja oszczędnościowa mycia standardowego,  Mycie instant – aby zaoszczędzić wodę pielgrzymi korzystają w tym wypadku jedynie z przeróżnych aerozoli, Oczyszczające spojrzenie – zazwyczaj gdy ktoś ogłasza tzw. Dzień Dziecka rano tylko spogląda na wodę z nadzieją, że to już mu wystarczy

Nocleg – główna motywacja do poruszania nogami na ostatnim odcinku trasy dnia

Odcisk – dowód rzeczowy na uczestnictwo w pielgrzymce, mija z czasem dlatego zaleca się odnawiać go co roku.

Padalce – ci, którzy padli na trasie i nie chcą (lub nie mogą) iść dalej.

Papier toaletowy – podstawowy element niezbędnika pielgrzymkowego; jego brak zmusza do korzystania z dobrodziejstw natury; Przestrzegamy – niestety po drodze do Częstochowy będziemy mijali prawie same lasy iglaste!!

Pielgrzym błotny – gatunek środkowoeuropejski, odkryty w latach 1985-1986, cechą charakterystyczną jest taplanie się w każdej napotkanej kałuży.

Pielgrzymka – każdy pielgrzym płci żeńskiej.

Pilot – ciężkonogi osobnik w ogromnym „Ferrari” czyt. Janusz

Plebania – miejsce, gdzie księża zdejmują sutanny.

Podciąganie ogona – zbieranie grupy do kupy, tzw. DOŁĄCZAMY.

Porządkowi – nazwa od porządek, a nie pożądanie, to ci którzy biegają gdy wszyscy chodzą, chodzą gdy wszyscy siedzą i gwiżdżą gdy wszyscy się lenią.

Postój – pielgrzymie legowisko, przerwa w marszu; Podstawową cechą postojów pielgrzymki jest to, że są za krótkie, zdarza się też, że są opanowane przez mrówki

Przewodnicy trasy, Panowie Janowie – tak naprawdę jedyni pielgrzymi, którzy: – wiedzą, gdzie w danym momencie powinna być pielgrzymka; – mają władzę kasowania odpoczynków.

Przewodnik pielgrzymki, SZEF „FSZYSTKICH” SZEFÓW, czyli ks.Zbigniew – człowiek, który wie, co się dzieje na końcu pielgrzymki, będąc na jej czele; wie, co się dzieje na trasie, będąc na bazie; wie, jaka zupa będzie na obiad za trzy dni.

Siostra – każdy pielgrzym płci żeńskiej, czyli jak kto woli – pielgrzymka.

Siostry kabelkowe – pielgrzymki bez sił, ciągnięte na kablach przez tubowych.

Śpiwór – ulubione miejsce każdego pielgrzyma zwłasza rankiem; znakomity magazyn, piasku, siana i różnych insektów, po pielgrzymce może być źródłem ciekawych pamiątek

Tubowy – pielgrzym niosący tubę, najczęściej doświadczony grzesznik przyjmujący dodatkowe brzemię pokutne. Doświadczenie mówi że cieszą się później wielką wdzięcznością ze strony niektórych sióstr i nie mniejszym zainteresowaniem a mimo to, to i tak gatunek wymierający.

Tuptanie – podstawowy krok pielgrzyma przy wejściu na asfalt z piaszczystej, leśnej drogi.

Woziwodza – osobisty kierowca Księdza przewodnika i porządkowych, czyli brat Marian

Zapraszamy na pół czarnej – „lewa wolna” w odniesieniu do asfaltu.

Zdechlaki – ci, którym się wydaje, że dalej już iść nie mogą.

Znaczek – oznakowanie pielgrzyma służące do: – przekłuwania (wbrew zdrowemu rozsądkowi) bąbli; – przypominania pielgrzymowi, do której grupy się zapisał.

Zupa – ciecz jednakowej konsystencji lecz różnych kolorów; a). lekko pomarańczowa (czytaj: pomidorowa), b). mdło zielona (ponoć ogórkowa) i c). piaskowo żółta (prawdopodobnie jarzynowa).

Dodaj komentarz

Pamiętaj! twój e-mail nigdy nie będzie publikowany.